Koszty wentylacji mechanicznej w domu

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła jest nowoczesnym, lecz według wielu drogim rozwiązaniem. Wymaga kosztownej instalacji, a pracując, zużywa energię. Stara, dobra wentylacja grawitacyjna wydaje się być tańsza, bezawaryjna i niewymagająca. Czy aby na pewno koszty wentylacji mechanicznej są dużo wyższe?

Koszty wentylacji mechanicznej

Wentylacja grawitacyjna vs…

Zacznijmy od wentylacji grawitacyjnej – tej na pozór tańszej wersji. Okazuje się, że budowa bezpiecznego komina, jego wykończenie oraz zakup dodatkowych elementów (takich jak kratki wentylacyjne czy nawiewniki) to koszt niejednokrotnie wyższy niż 12 tys. zł! Dla wygody przyjmijmy tę najniższą wartość, na której, niestety, nie można zakończyć. Do ceny użytkowania wentylacji grawitacyjnej należy doliczyć jeszcze koszt konserwacji – przykładowo, czyszczenie komina, które dla bezpieczeństwa domowników należy przeprowadzać 3-4 razy w roku, kosztuje na podkarpaciu około 110 - 150 zł. Podsumowując, na koszt wentylacji grawitacyjnej składa się cena komina wraz z „dodatkami” – ok. 12 tys. zł oraz cena serwisu – ok. 450 zł rocznie!

… wentylacja mechaniczna - rekuperacja

Przejdźmy do rekuperacji. Na to rozwiązanie decydują się zwykle osoby, które są na etapie budowy domu. Instalację warto bowiem zaprojektować zgodnie z wymaganiami danego budynku w taki sposób, by była jak najbardziej ekonomiczna i generowała jak największe zyski. Do projektu (kosztującego około 500 zł) należy doliczyć cenę urządzeń (rekuperatora i ciągów wentylacyjnych) oraz ich montażu. Warto zauważyć, że takie prace wykonują profesjonalne firmy, które często odliczają część kosztów (np. projektu) klientom, którzy skorzystają z pełnego pakietu (projekt + montaż + serwis). O ile można oszacować koszt rekuperatora (ok. 2-12 tys. zł), o tyle koszt montażu zależy od zapotrzebowania budynku – metrażu, ilości pomieszczeń itd. Każda instalacja jest tworzona według indywidualnych potrzeb i preferencji klienta, jednak szacuje się, że dla średniej wielkości domu (150 m²)całkowity koszt wentylacji mechanicznej wynosi 16 tys. zł. Podobnie jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja również generuje dodatkowe koszty. Są to:

  • Energia elektryczna: ok. 100-150 zł rocznie
  • Wymiana filtrów: ok. 50 zł cztery razy do roku – 200 zł
  • Serwis (co 3 lata): ok. 330 zł. W przeliczeniu na 1 rok jego cena wynosi 110 zł.

Razem: ok. 460 zł. Podsumowując, koszty eksploatacji są podobne, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Urządzenia i montaż są nieco droższe.

Zapytaj doradcę: tel. 17 863 06 15

Koszty wentylacji mechanicznej

Czy warto?

Wentylacja grawitacyjna nie generuje żadnych zysków – różnica ciśnień i wszelkie nieszczelności, które umożliwiają jej pracę przyczyniają się nawet do utraty ciepła. Wentylacja mechaniczna góruje nad grawitacyjną tym, że umożliwia odzyskanie około 40% energii! Oszczędność to nie jedyna zaleta rekuperacji – ważne jest także komfort (regulacja napowietrzenia, brak przeciągów, koniec z insektami i smogiem) oraz lepsza jakość powietrza, która wpływa na zdrowie domowników.

Wynik

4 tysiące w kieszeni po stronie wentylacji grawitacyjnej, coroczna oszczędność ok. 40% energii oraz zdrowie najbliższych po stronie rekuperacji. Drogi czytelniku, wybór należy do Ciebie!

Porady w sprawie doboru i montażu rekuperacji: tel. 17 863 06 15