Nowe budownictwo i rekuperacja

Nowe budownictwo, zwane także pasywnym, zakłada jak największą oszczędność energii. Jednym ze sposobów minimalizowania jej zużycia jest rekuperacja. To innowacyjny sposób wentylowania pomieszczeń, który umożliwia częściowe odzyskanie wywiewanego ciepła.

Ideą domów pasywnych jest minimalizowanie zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania urządzeń elektrycznych, ogrzania wody oraz powietrza. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Budynki pasywne są hermetyczne i szczelne. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie ma w nich prawa działać. Cyrkulacja powietrza jest niemożliwa. By przywrócić obieg powietrza w pomieszczeniach, stosuje się nowoczesne systemy wentylacji, takie jak rekuperacja. Dzięki rekuperatorom niwelujemy straty ciepła do minimum, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze i zmniejszamy emisję szkodliwych spalin do atmosfery.

Budownictwo i rekuperacjaJak działa rekuperacja?

Rekuperacja to sposób wentylacji pomieszczeń za pomocą mechanizmu. Jego główny element – rekuperator, wysysa zużyte powietrze z wnętrza mieszkania i zastępuje je świeżym z zewnątrz. Masy powietrza przemieszczają się specjalnymi kanałami. Ciągi uniemożliwiają mieszanie się obu strumieni powietrza, znajdują się jednak na tyle blisko siebie, że dochodzi do wymiany ciepła (odzyskania części energii). Takie rozwiązanie sprawia, że ocieplanie domu jest tańsze i przyjazne dla planety – minimalizuje konieczność ogrzewania tradycyjnymi metodami, np. spalaniem paliw stałych.

Rekuperacja – kiedy montaż?

System wentylacji z odzyskiem ciepła warto uwzględnić na etapie planowania lub projektowania domu. Wówczas montaż rekuperatorów jest najtańszy. Warto skonsultować się z wykonawcą, który dobierze i dopasuje system rekuperacji do naszego budynku. Kanały wentylacyjne montujemy w budynkach w stanie surowym i zamkniętym. Rekuperator – czyli serce całej instalacji jest montowany i uruchamiany na końcu, po pomalowaniu ścian. Od jego uruchomienia rekuperator działa, oczyszcza powietrze i generuje zyski.

Rekuperatory możemy też zainstalować w budynkach już wybudowanych, wtedy jednak trzeba liczyć z tym że część kominów w naszym domu okaże się niepotrzebna, a koszt związany z ich demontażem i przebudową całego systemu wzrośnie.

Rodzaje rekuperatorów – wybieraj z głową

Rekuperatory stają się coraz modniejsze, w związku z czym wzrasta zainteresowanie ich zakupem, a producenci prześcigają się w coraz to wymyślniejszych rozwiązaniach. Rekuperator z klimatyzacją, rekuperator z pompą ciepła, rekuperator kompaktowy – propozycji jest wiele, trzeba więc podejść do tematu rozsądnie, rozważyć wszystkie za i przeciw i zdecydować się na opcję najlepszą dla siebie.

Ideą rekuperacji jest wymiana energii między powietrzem świeżym (dostarczanym do pomieszczenia), a „zużytym”, którego chcemy się pozbyć. Rekuperatory mogą ogrzewać lub ochładzać napływające z zewnątrz powietrze, ale nie na tyle, by zastąpiły klimatyzację, dlatego powstał rekuperator z klimatyzacją, urządzenie, które łączy zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz klimatyzacji. Jest to opcja, która na pewno sprawdzi się w domach, w których klimatyzacji jeszcze nie ma lub jest ona przestarzała i wymaga wymiany.

Rekuperator z pompą ciepła to rozwiązanie dla osób, którym najbardziej zależy na redukcji kosztów związanych z ogrzaniem budynku. W takim układzie rekuperator zmniejsza straty ciepła, a pompa ciepła dodatkowo wzmacnia wymianę energii między masami powietrza.

Rekuperator kompaktowy sprawdzi się osobom praktycznym, które wysoce cenią łatwość montażu urządzeń i ich intuicyjną obsługę. Ten rodzaj rekuperatorów wmontowuje się w ściany zewnętrzne budynków. Teleskopowa budowa rekuperatora pozwala dopasować długość przewodu wentylacyjnego do grubości ściany. Rekuperatory kompaktowe mają wiele zalet i jedną istotną wadę - są niewielkie, dlatego w domu trzeba ich zamontować kilka i liczyć się z większymi kosztami.